Váš košík je prázdný
Černá Hora (Montenegro) je překrásná země plná kontrastů, rozkládající se na ploše 13.800 km čtverečních. Na jedné straně vytváří přírodní hranici Jadranské moře, na druhé straně vysoké a skalnaté hory. Země má velmi dlouhou vinařskou tradici – první písemné zmínky pocházejí z druhého století před naším letopočtem.
Nejstarší a původní oblastí pěstování vinné révy jsou břehy jezera Skadar, kde se sklízely hrozny již v době před Římskou říší. Římané využili skvělého terroiru a svých vinařských vědomostí k postupnému rozšiřování vinic. Opravdový rozmach a organizované vysazování vinic nastalo mnohem později a to za vlády krále Nikola (1860 - 1918), který určil první, přesně vymezené regiony.
Zlatý věk vinohradnictví v Černé Hoře pak nastal mezi dvěma světovými válkami. Díky skvělým podmínkám pro pěstování a výrobu vín se dostavily úspěchy z mezinárodních soutěží. Prvním takovým úspěchem byla světová výstava vín v Londýně „Wine Exhibition", kde vína z „Montenegro" vyhrála kategorii „Kvalitní vína z ročníku 1907".
Zlom přišel po válce a nástupu komunismu. Jako v ostatních komunistických zemích i v Černé Hoře musely být nejprve odstraněny škody minulého režimu. Jako houby po dešti začali menší vinohradníci kupovat stávající a vysazovat nové vinice a to jak s tradičními, tak i mezinárodními odrůdami.
V současné době se na území Černé Hory nachází 4.300 hektarů vinic. Nejtypičtější odrůdou je lokální modrá odrůda Vranac, bílou pak Krstač.